Święto siatkówki w Malborku

Osiem najlepszych zespołów juniorskich, świetna zabawa na trybunach i wspaniała organizacja – tak w skrócie wyglądał Finał Mistrzostw Polski w Piłce Siatkowej Juniorek w Malborku, który odbył się w dniach 19-23 kwietnia.
malbork
Aby awansować do finału Mistrzostw Polski Juniorek, każda z ośmiu drużyn biorących udział w malborskim turnieju musiała pokonać prawie 50 innych zespołów. O tytuł Mistrza Polski Juniorek walczyły: Atom Trefl Malbork (gospodynie), LTS Legionovia Legionowo, KS Pałac Bydgoszcz, UKS SMS Szóstka Mielec, Impel Wrocław, MKS San-Pajda Jarosław, MKS Dąbrowa Górnicza i BKS Stal Bielsko-Biała. Pięć dni siatkarskiego święta, emocjonująca rywalizacja na parkiecie i wielka feta na trybunach.

Decyzję o organizacji Finału Mistrzostw Polski powierzył Malborkowi Polski Związek Piłki Siatkowej. Żeńska siatkówka na najwyższym poziomie po raz pierwszy w historii gościła w grodzie nad Nogatem. – Niezmiernie się cieszymy z przyznania nam prawa organizacji imprezy tak wielkiej rangi. To dla nas wielka nobilitacja - mówił Szymon Żołędziewski, trener juniorskiego zespołu Atomu Trefla Malbork.

Pierwsze trzy dni zmagań upłynęły pod znakiem rywalizacji w grupach, gdzie dwie najlepsze drużyny uzyskały awans do półfinałów (trzecie miejsca grały o 5. miejsce w turnieju, a ostatnie drużyny w obu grupach rywalizowały o 7. pozycję). W grupie „A” awans uzyskały ekipy z Malborka i Mielca, a z grupy „B” drużyny z Bydgoszczy i Legionowa. Wielu ekspertów awans Szóstki Mielec do finałowej czwórki uznawało za sensację. – Dla nas jest to drugi rok z rzędu, kiedy gramy w finałach Mistrzostw Polski – mówi Roman Murdza, trener ekipy z Mielca. – Cieszymy się z każdego wygranego seta, każdego zwycięstwa. Cały zespół zagrał bardzo dobrze przez cały turniej. Ponadto dobrze czuliśmy się w Malborku, a poziom organizacji był bardzo wysoki.
hala01

hala02
I to właśnie poziom organizacyjny był często chwalony przez wszystkich uczestników turnieju. Oprócz walki na parkiecie o największe laury, organizatorzy przygotowali dla każdego zespołu wiele atrakcji, m.in wycieczkę po malborskim zamku. – Oprócz pięknie zorganizowanej imprezy chcemy, aby pojawiały się również atrakcje pozasportowe – wyjaśnia Waldemar Sagan, członek Prezydium Zarządu PZPS. – Możliwość zwiedzania zamku była „strzałem w dziesiątkę”. Gdy zawodniczki wrócą do swoich domów, oprócz sukcesów sportowych będą mogły opowiadać, że zwiedziły bardzo ładny zamek. Poznały historię, która zostanie w ich pamięci na cały życie. Bardzo się cieszę, że podjęliśmy taka decyzję. Turniej został przeprowadzony wzorowo i wszystkim zawodniczkom towarzyszyła ogromna życzliwość ze strony organizatorów.

Na trybunach malborskiej hali przy Gimnazjum nr 3 nie zabrakło również Wiesława Popika, trenera reprezentacji Polski juniorek, który bacznie przyglądał się potencjalnym kadrowiczkom. – Nikt nie spodziewał się, że Szóstka Mielec dojdzie do półfinału – przyznaje szkoleniowiec. – Z drugiej strony jest to fajne uhonorowanie ich całorocznej pracy. Jeśli chodzi o zawodniczki pozostałych drużyn, to trzon reprezentacji Polski opiera się głównie na siatkarkach z Legnionowa, Bydgoszczy i Malborka. Miałem kilka wątpliwości, lecz turniej pomógł mi je rozwiązać. Jeśli chodzi natomiast o organizację, jest bardzo dobrze, a co cieszy, to trybuny wypełnione po brzegi na każdym meczu.

Powróćmy jednak do rywalizacji sportowej. W meczu o 7. miejsce lepsza okazała się San-Pajda Jarosław, pokonując 3:0 BKS Stal Bielsko-Biała. Takim samym wynikiem zakończyło się spotkanie o 5. lokatę, gdzie Impel Wrocław zwyciężył nad MKS Dąbrową Górniczą. W pierwszym półfinale gospodynie, Atom Trefl Malbork musiały uznać wyższość Legionovii Legionowo ulegając w czterech setach, a drugim finalistą okazał się zespół Pałacu Bydgoszcz, który bez straty seta pokonał Szóstkę Mielec.

W meczu o brązowy medal, Atom Trefl Malbork pokonał 3:0 Szóstkę Mielec. Statuetka najlepszej zawodniczki spotkania powędrowała do Agaty Michalewicz, która nie kryła rozczarowania z powodu braku awansu do wielkiego finału. – Przed rozpoczęciem turnieju marzyłam o złocie, którego brakuje do naszej kolekcji – zauważa siatkarka. – Jesteśmy zawiedzione tym, że nie udało nam się awansować do finału, ale z drugiej strony cieszymy się z tego co mamy. Bardzo dobrze czułyśmy się, grając u siebie i czując wsparcie naszych kibiców.

Wielki finał, tak jak i spotkanie o najniższe stopnie podium było dość jednostronne. W meczu o złoty medal, Legionovia Legionowo nie dała żadnych szans Pałacowi Bydgoszcz, pewnie wygrywając bez straty seta. – Cały rok ciężko pracowaliśmy na ten sukces – mówi Wojciech Lalek, trener Legionovii. – W sporcie tak czasami bywa, że spotkania bywają jednostronne. Cały zespół zagrał bardzo dobry turniej, a każda z dziewczyn dołożyła cegiełkę do złota.
legionowo
Każda zawodniczka biorąca udział w turnieju utrzymała pamiątkową statuetkę, koszulkę oraz dyplom. Najlepsze cztery drużyny otrzymały puchary, a dekoracji najlepszych zawodniczek i medalowych drużyn dokonali Izabela Bełcik – zawodniczka Chemika Police (aktualnego Mistrza Polski) i dwukrotna Mistrzyni Europy, Waldemar Sagan – Członek Prezydium Zarządu PZPS oraz Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski.

Ten ostatni nie ukrywał, że chciałby, aby impreza na mistrzowskim poziomie w przyszłości ponownie zagościła w Malborku. – Trybuny były wypełnione po brzegi na każdym meczu, co daje turniejowi i miastu bardzo pozytywny przekaz – podkreśla włodarz miasta. – Wspieram sport młodzieżowy i chcemy organizować tego typu zawody. Organizacyjnie turniej przebiegł wspaniale, a pod względem wizerunkowy mamy poziom europejski. Chciałbym, aby w przyszłości taka impreza w Malborku odbyła się ponownie.

Klasyfikacja końcowa mistrzostw:
1. LTS Legionovia Legionowo
2. KS Pałac Bydgoszcz
3. Atom Trefl Malbork
4. UKS SMS Szóstka Mielec
5. Impel Wrocław
6. MKS Dąbrowa Górnicza
7. MKS SAN-Pajda Jarosław
8. BKS Stal Bielsko-Biała

Po zakończonym turnieju nagrodzono:
Najlepsza rozgrywająca – Julia Nowicka (KS Pałac Bydgoszcz)
Najlepsza atakująca – Martyna Łukasik (Atom Trefl Malbork)
Najlepsza blokująca – Katarzyna Niderla (LTS Legionovia Legionowo)
Najlepsza libero – Aleksandra Żurawska (Atom Trefl Malbork)
Najlepsza zagrywająca – Natalia Murek (KS Pałac Bydgoszcz)
MVP Turnieju – Aleksandra Rasińska (LTS Legionovia Legionowo)

Mateusz Lewandowski
UKS Orzeł Malbork

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.